Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Agapornis Fischerův (Agapornis fischeri)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Agapornis fischeri.jpg

Rozšíření: severní Tanzanie a jižní Keňa. Biotop: křoviny se stromy a travnatými plochami. Rozměry: Délka těla 15 - 20 cm, hmotnost 42 - 58 g. Rozmnožování: Počet vajec 4 - 6, inkubace 22 - 23 dní. Potrava: Semena trav, akácií, kukuřic, obilovin a prosa.

Chovné zařízení

Agapornise Fischerova je možné chovat jak v prostorné kleci, tak ve voliéře. V kleci chováme ptáky zpravidla po jednotlivých párech. Minimální rozměry chovných klecí (pro 1 pár) se doporučují 80 x 50 x 40 cm (délka x šířka x výška). Budky mohou být zasunovací do klece zvenku či zavěšené přímo na kleci z vnější strany (do klece pouze otvor).

Daleko lepší chov je ve voliérách, kde můžeme chovat několik párů pohromadě, záleží samozřejmě na velikosti. Minimální doporučené rozměry jsou 150 x 70 x 200 cm pro 1 pár. Voliéra má být z 1/3 zakryta, aby se ptáci měli kde schovat před nepříznivým počasím a ostrým sluncem. V zakryté části jsou také umístěny budky, které se zavěšují nejčastěji do stejné výšky. Klece i voliéry je lepší vyrábět z kovového materiálu, jelikož agapornisové dřevěné části velmi rychle zničí. Na dno klece či voliéry je dobré nasypat čistý říční písek, který ptákům prospívá při trávení. Také by měli mít k dispozici vodu na koupání.

Chov

Ptáky necháváme hnízdit cca od začátku dubna, když se teploty ustálí na 15°C. Poté zavěsíme do voliéry budky. Ty mají rozměry 25 x 20 x 15 cm (šířka x hloubka x výška). Průměr vletového otvoru by měl být 5-6 cm. ) a vypustíme do ní ptáky (všechny najednou). Agapornisům předkládáme čerstvé větve vrby, černého bezu či různých nejedovatých stromů (ovocných). Ptáci začnou během 7 - 14 dní stavět hnízdo, v zásadě hnízdo staví pouze samice, samec může pomáhat se zanášením materiálu do budky. To má většinou půlkulatá až kulatý tvar v zadní části budky, do něj pak vede úzká chodbička. Poté co je hnízdo dostavěno, začne samička se snůškou vajec (snáší obden 1 vejce).

Agapornis fischeri 2.jpg

Vylíhlá mláďata krmí zpočátku pouze samice, po několika dnech začnou krmit oba rodiče. V tomto období je nutné agapornisům předkládat vaječnou míchanici, která obsahuje nezbytné živiny pro vývoj mláďat. Mláďata opouští budku po cca 45 dnech, na noc se vracejí zpět do budky. Po několika dnech začnou sama vyhledávat potravu, v tomto období jsou ještě přikrmována samcem. Mláďata je nutné s rodiči nechat ještě cca 10 až 14 dní, než se zcela osamostatní. Samice v této době většinou snáší další vajíčka a přítomnost mláďat v budce je již nežádoucí. Někdy může být samice vůči mláďatům až agresivní. Poté, co máme jistotu, že mláďata již sama přijímají potravu, přemístíme je do samostatné klece či voliéry.

Agapornise necháváme hnízdit maximálně 2x ročně, dalším hnízděním se nadměrně vyčerpávají. Po hnízdní sezóně je nutné nechat je alespoň 5 měsíců v klidu, aby nabrali síly.

Krmení

Základní složku potravy agapornisů tvoří kvalitní krmné směsi pro malé papoušky nebo korely (proso, oves, lesknice, pšenice, slunečnice). Denně také nabízejte čerstvé zelené krmivo, zeleninu a ovoce. Velice oblíbeným doplňkem jsou celé klasy prosa. Nezbytnou součástí krmiva je grit, který pomáhá správnému trávení. Dbejte na dostatek vitamínů, minerálů a dalších potřebných látek. Samozřejmostí je celodenní přístup k čerstvé vodě.

Klimatické podmínky

Tito ptáci nejsou otužilí a evropskou zimu nemají rádi. Krátkodobě zvládnou teploty 5°C. V zimní období potřebují vytápěné zimoviště temperované na minimálně 8 - 10°C.