Čeleď: písečníkovití (Thinocoridae)
Obývají Andy až Patagonii. Nejsou známé žádné fosílie. Podle DNA hybridizace se od ostatních dlouhokřídlých oddělili na konci třetihor. Mají aegitognátní patro, slepá střeva a vole, zadní prst je přítomen. Podle analýzy DNA jsou blízce příbuzní dropíkům (Pedionomidae) (Baker, Pereira, & Paton, 2007). Jeden z rodů (Thinocorus) připomíná rod Pluvianellus.
Vzhledem připomínají křepelky či bělokury, jsou to malí až středně velcí ptáci (16-30 cm). Rod Attagis je o něco větší. Mají dlouhá křídla, létají podobně jako slučky („cik-cak“). Hlava je malá, zobák je krátký a silný. Nozdry jsou chráněny zrohovatělým plátem. Nohy jsou krátké, tarsus dosahuje délky prostředního prstu. Zadní prst je o něco vyvýšen. Pohyblivost dolní čelisti je omezena a šlacha, která se na ní upíná je z velké části osifikována. Zbarvení je kryptické, samci jsou výrazněji zbarveni jen u rodu Thinocorus. Nedospělý šat je více kryptický. Mláďata obou rodů se liší zbarvením. Pelichání ručních letek začíná u třech vnějších per, pak je průběh komplikovaný. Rod Attagis obývá novosvětská vřesoviště, Thinocorus orbignyianus se vyskytuje ve vysokohorských „grasslands“. T. rumicivorus obývá písčité oblasti v nížinách. Nocují na zemi v mělkém důlku, tvoří pouze malá hejna a to v pohnízdním období. Jsou herbivorní, často také spásají trávu.
Jsou monogamní a teritoriální. Námluvy zahrnují zvukové projevy, v noci provádějí svatební lety. Hnízdo je důlek v zemi, samice snáší 4 vejce. Inkubuje pouze samice. Při nalezení hnízda samice předstírá, že je zraněna. Doba inkubace trvá 26 dní, mláďata jsou prekociální a nidifugní. Stará se o ně pouze samice.
Hlavní znaky: Malí až středně velcí (15 až 27 cm, 60 až 400 g), pozemní, společenští a málo obratní ptáci s krátkýma nohama. Zobák krátký, kónický a tupý, pokrytý kožními záklopkami. Křídla dlouhá a zašpičatělá. Létají rychle a obratně. Přední prsty dlouhé, zadní krátký. Opeření hnědé nebo šedé, nevýrazné. Samečci jsou pestřejší. Rozšíření: NT; vysokohorské terény se sporou vegetací, pole. Některé druhy tažné. Hnízdní biologie: Hnízdo jen vystlaná kotlinka. Vejce: 4, maskovací zbarvení. Sedí samice asi 26 dní; při opouštění hnízda překrývá vejce hlínou. Mláďata nidifugní, vzletná po 49 dnech. Potrava: Semena, sukulenty a hmyz.