Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Čeleď: leskovcovití (Galbulidae)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Stř. a J. Amerika. Malí až středně velcí ptáci (14-34 cm), vzhledem připomínají momoty (Momotidae). Mají dobře vyvinutá hmatová pera a operculum na nozdrách. Křídla jsou relativně krátká, ocas je poměrně dlouhý a stupňovitý. Kostrční žláza je holá, nemají vomer. Mají dobře vyvinutý svalnatý žaludek, nemají žlučový váček a mají dlouhá slepá střeva. Jazyk je poměrně dlouhý. Zobák je dlouhý a zašpičatělý, výjimkou jsou rody Galbalcyrhynchus a Jacamerops. Zobák je adaptován pro lov dlouhokřídlého a jedovatého hmyzu (blanokřídlí). Zobák je podobný jako u starosvětských vlh (Meropidae). Nohy jsou krátké, prsty mají zygodaktilní uspořádání. Přední dva prsty jsou často do různé míry srostlé. Často dochází k redukci prstů (rod Brachygalba). Zbarvení je pestré (rody Galbula, Jacamerops) nebo spíše nenápadné. Mláďata jsou podobně zbarvena jako adultní jedinci, u Brachygalba goeringi jsou nedospělí jedinci pestřeji zbarveni než adultní. Jejich předkové byli pravděpodobně pestře zbarveni. Jsou stromoví, často se vyskytují v nížinných lesích, v okolí vodních toků. Výjimkou je Galbula pastazae, která obývá vysokohorský les. Nelesní biotopy obývá pouze Galbula ruficauda. Mají denní aktivitu, jsou solitérní. Galbula dea občas vytváří smíšená hejna s jinými druhy ptáků. Nocují často v norách. Jsou sedentární. Živí se pouze hmyzem, výjimkou je rod Jacamerops lovící také drobné plazy. Loví většinou z posedu, lejskováním. Mezi motýli si vybírají. Vytváří vývržky.
Jsou monogamní, u některých druhů je známé kooperativní hnízdění (např. Galbula galbula). Jacamaralcyon tridactyla často hnízdí v menších koloniích. Hnízdí v norách, některé druhy hnízdí v termitištích (Galbalcyrhynchus purusianus). Nory mohou mít více vchodů. Hnízdí většinou v období dešťů, námluvy jsou jednoduché. Hnízdní noru hrabou oba jedinci, někdy hrabou pouze jednou nohou. Samice snáší 2-4 vejce, inkubují obě pohlaví po dobu 18-30 dní. Mláďata se líhnou opeřená, vzletnosti dosahují v 19-26 dnech života. Někdy mohou hnízdit dvakrát do roka.

Hlavní znaky: Malí až středně velcí, štíhlí, půvabní a velmi aktivní ptáci (14 až 34 cm, avšak s dlouhými ocasy; 20 až 70 g). Zobák dlouhý, silný, šavlovitý. Nohy krátké, chodidla malá, 1 druh jen se 3 prsty (vnitřní prst chybí). Ocas dlouhý, zastřižený nebo špičatý. Křídla krátká, zaoblená. Volné opeření, svrchní strana nejčastěji kovově zelená, bronzová, nebo purpurová; spodina červenooranžová nebo černá, často s bílým hrdlem. Samci jsou pěkněji vybarvení. Rozšíření: NT; lesy a lesnaté savany. Netažní. Hnízdní biologie: Známá jen u některých druhů. Žijí jednotlivě; hnízdo dutina ve svahu nebo v kořání padlých stromů. Vejce: 2 až 4, leskle bílá. Ve dne sedí oba rodiče, v noci jen samice; 18 až 30 dnů. Mláďata 19 až 26 dnů na hnízdě. Potrava: Hmyz chytaný v letu.

Druhy