Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Čeleď: pobřežníkovití (Dromadidae)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Vyskytují se na pobřeží Indického oceánu. Monotypická čeleď s druhem Dromas ardeola. Podle osteologie je řazen k dytíkům (Burhinidae) a ouhorlíkům (Glareolidae). Druhou variantu potvrdila již DNA hybridizace (Sibley & Ahlquist, 1990).
Pobřežník je středně velký pták (38-41 cm), je černobíle zbarven. Zobák je relativně krátký, nohy jsou dlouhé, ocas krátký a křídla dlouhá. Zobák je laterálně zploštělý, spodní čelist je prohnutá (podobně jako u rodu Esacus). Tato adaptace slouží k požírání krabů. Samci mají delší zobák, jinak jsou pohlaví velmi podobná. Díky noční aktivitě má velké oči. Prsty na nohou mají laloky, podobně jako u lysek (rod Fulica). Rychle se pohybuje po zemi, poměrně dobře létá,
ale pomaleji než ostatní bahňáci. Obývá pobřeží, kde vyhledává kraby. Velké kraby nejdříve naporcuje a pak teprve pozře. Jsou gregaričtí, obzvláště během lovu.
Hnízdí v koloniích, které mohou dosahovat až 1 500 párů. Jsou monogamní a hnízdí v norách, které hloubí samec i samice. Samice snáší většinou jen jedno vejce, inkubuje pravděpodobně pouze samice. Mláďata nejsou tak vyvinuta jako u ostatních bahňáků, po vylíhnutí neumí chodit a zůstávají v noře po několik dní. Mláďata pak dlouho zůstávají s rodiči, někdy s nimi odletí i na zimoviště.

Hlavní znaky: Středně velký pták (38 až 41 cm, 225 až 325 g).  Robustní hlava, masivní, ze stran zmáčklý zobák, dlouhé nohy, prsty částečně s plovací blánou. Rozšíření: AF, OR; okolí vod. Hnízdní biologie: Hnízdo dlouhá nora v dunách a písčitých pobřeží. Vejce: 1. Sedí a krmí nejspíš jen samice. Potrava: Krabi.

Druhy