Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Čeleď: zobounovití (Rynchopidae)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Pantropičtí, ale zasahují i do mírného pásu. Nejsou známé žádné fosílie. Příbuznost zobounů s ostatními dlouhokřídlými nebyla zpochybňována, podle kombinovaných znaků (anatomie, morfologie, DNA) jsou příbuzní rackům (Laridae) a rybákům (Sternidae) (Baker, Pereira, & Paton, 2007).
Jsou to středně velcí až velcí ptáci (36-46 cm), spodní čelist je delší než horní (adaptace pro lov v kalných vodách). Při lovu dochází k obrušování dolní čelisti, dorůstá kontinuálně. Jsou černobíle zbarveni, nedospělí jedinci jsou méně kontrastní. Nohy jsou krátké a slabé, slouží pouze k sezení na větvi. Pelichání letek je prodloužené. Mají denní i noční aktivitu. Pupila je velká, ve dne je stažena do úzké škvíry proti slunečnímu záření (kruhové stahovače). Obývají sladké i slané vody. Jsou gregaričtí, hejna jsou sevřenější než u racků. Živí se většinou rybami, loví je ponořením spodní čelisti do vody a nízkým letem nad hladinou.
Hnízdění je většinou sezónní, hnízdí v koloniích. Nestaví hnízdo, vejce snáší do kotlinky v zemi. Jsou monogamní, samice snáší 2-4 vejce podle potravní nabídky. Inkubují obě pohlaví, po dobu 21-26 dní. Líhnutí je asynchronní, mláďata se líhnou opeřená. Na hnízdě zůstávají 4 týdny, poté je rodiče učí lovit.

Hlavní znaky: Velcí ptáci rybákovitého vzhledu se specializovaným zobákem (40 až 50 cm, 300 až 400 g). Zobák velký, rovný a silný, ze stran stlačený. Spodní část zobáku je až o 25 % delší než horní část. Jedinečná je i zornička, která se na světle zmenšuje jen do malé štěrbinky (zobouni jsou aktivní v noci). Křídla dlouhá, špičatá; let rázný. Ocas spíše kratší, vidličnatý. Mají 3 prsty s plovacími blánami. Svrchní strana tmavě šedá až hnědá, spodina bělavá; obě pohlaví stejně zbarvená. Samci asi o 25 % větší. Rozšíření: AF, OR, NT; chráněná písčitá pobřeží, velké řeky, přílivové zóny. Částečně tažní. Hnízdní biologie: Koloniální; hnízdo jen kotlinka na zemi. Vejce: 3 až 4, nenápadná. Oba partneři sedí 21 dnů. Nidifugní mláďata dospívají po 35 dnech, kdy jim doroste spodní část zobáku natolik, aby sama lovila. Potrava: Většinou ryby, také bezobratlí. Spodní část zobáku táhnou za letu vodou a při dotyku s kořistí zobák zaklapnou.

Druhy