Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Amadina diamantová (Stagonopleura guttata)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Rozšíření: JV Austrálie, Biotop: buš a travnaté stepi řídce porostlé stromy a keři, Rozměry: délka těla 11 - 12 cm, hmotnost 17 g, Rozmnožování: Počet vajec 4 - 7, inkubace 13 - 14 dní, Potrava: semena a hmyz.

Amadina diamantová (Stagonopleura guttata).jpg

Chovné zařízení

V mimohnízdní době jsou tyto amadiny poměrně snášenlivé s ptáky svého druhu i s ostatními druhy. V době toku a odchovu mláďat jsou však samci značně agresivní, napadají se mezi sebou a útočí i na jiné drobné astrildovité pěvce. Pohromě je lze chovat s některými druhy hrdliček a holoubků.

Pro amadiny je nejvhodnější velká a hustě zarostlá zahradní voliéra se zimovištěm, které lze temperovat. V takové voliéře může chovat více párů pohromadě. Další možností chovu je klec, kde tyto ptáky chováme zásadně po páru. Nezbytnou součástí každého chovného zařízení jsou hnízdní budky. Pokud je chováme více párů ve voliéře, tak by měl být počet budek vždy o jedu větší, aby si mohl každý pár vybrat.

Chov

Amadiny diamantové se velice rády koupou. Nocují nejraději v hnízdech, jsou čilé a pohyblivé. Často se zdržují na podlaze voliéry.

Úspěšné hnízdění závisí na tom, zda se podaří sestavit harmonizující pár, protože oba partneři jsou značně vybíravý. U spontánně utvořených párů je mnohem vyšší předpoklad úspěšného chovu. Ptáci velice rádi využívají polootevřených hnízd, ale při dostatku keřů ve voliéře mohou postavit velké kulovité hnízdo sami. K jeho stavbě potřebují větší množství stavebního materiálu (stébla trav, seno, sláma, sisalová vlákna, peří, slabé větvičky břízy atd.). Mláďata opouštějí hnízdo ve věku 22 - 25 dnů od vylíhnutí. Přepeřování mladých ptáků začíná stejně jako u většiny astrildovitých pěvců ve věku 4 - 6 měsíců. Oplozená vejce od špatně hnízdících párů lze s úspěchem podkládat jiným párům nebo druhům (zebřčička, pestrá nebo chůvička japonská).

Krmení

Základním krmivem je směs pro exotické ptáky složená z prosa, moháru a lesknice. Vše je možné předkládat i v naklíčeném stavu. Zvláště důležité je zelené krmení, které mají tito ptáci velice rádi, zejména ptačinec žabinec a kokošku pastuší tobolku. Jedenkrát týdně předkládáme dospělým ptákům vaječnou směs. Při odchovu mláďat jenutné tuto směs předkládat denně a pokud to lze, tak ji doplnit o drobný hmyz.

Klimatické podmínky

Amadiny diamantové jsou teplomilní ptáci. Přes léto mohou být v zahradní voliéře, ale v zimě je bezpodmínečně nutné jim zajistit teplotu neklesající pod bod mrazu.