Astrild oranžovolící (Estrilda melpoda)
Život v přírodě
Rozšíření: Z Afrika. Biotop: savany, břehy řek a kraje lesů. Rozměry: délka těla kolem 10 cm, hmotnost 10 - 11 g. Rozmnožování: počet vajec 3 - 7, inkubace 11 - 12 dní. Potrava: semena a hmyz.
Chovné zařízení
Astrilda oranžovolícího není vhodné chovat v kleci, neboť je to plachý pták a v kleci nenajde klid ani prostor pro hnízdění. Ideálním chovným zařízením je pro tento druh hustě osázená zahradní voliéra, na kterou navazuje zimoviště s možností vytápění. Tyto ptáky může chovat v dostatečně velké voliéře i s jinými druhy mírumilovných astrildů, vůči kterým se chovají klidně. Nedoporučuje se však chovat v době hnízdění více párů pohromadě, neboť samci jsou v této době mezi sebou značně agresivní. V mimohnízdní době chov více párů pohromě nevadí, ptáci se nikterak nenapadají. Jiní chovatelé uvádí, že tyto astrildy můžeme chovat po celý rok více párů dohromady a to i s jinými druhy klidných astrildů.
Chov
Astrild oranžovolíci patří mezi náročnější druhy na chov. Tito ptáci si někdy postaví staví hnízdo v hustém keři, ale raději dávají přednost hnízdním budkám (min. 12 x 12 x 12 cm). Pokud však budou ve voliéře s jinými druhy astrildů, které potřebují ke hnízdění budky, tak je do voliéry pověsíme v dostatečném množství, aby se ptáci o budky neprali. Jako výstelku hnízda použijeme sisalová vlákna, seno a stébla trav.
Sameček a samička se neustále zdržují pospolu a probírají si peří. Snadno zahnízdí, ale málokdy s úspěchem vyvedou mladé. Při hnízdění jsou neklidní a již při nejmenším vyrušení mladé opustí. Po snesení vajec se na jejich zahřívání podílejí oba rodiče. Za 22 dnů od vylíhnutí opouštějí opařená a letuschopná mláďata hnízdo. Rodiče je ještě asi 14 dnů přikrmují. Po této době jsou mladí ptáci již zcela samostatní a je možnost je od starých oddělit. Přepeřování ze šatu mládí začíná ji ž 3 týdny po vylétnutí z hnízda a je skončeno za 6 týdnů.
Krmení
Základním krmivem jsou mohár, čumíza, proso se slabou slupkou, dále senegalské proso v klasech, travní semena, trochu máku, lesknice a nigeru. V době hnízdění je krmíme vaječnou míchanicí s přídavkem živého krmiva (mravenčí kukly, drobné moučné červy, mušky, housenky, roupice, muší larvy apod.). Po celý rok podáváme zelené krmení.
Klimatické podmínky
V letním období ptákům chovaným ve venkovní voliéře výkyvy počasí nikterak nevadí. V zimní období potřebují temperované zimoviště s min. teplotou 10°C.