Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Astrild rákosní (Neochmia ruficauda)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Astrild rákosní.jpg

Rozšíření: S a SZ Austrálie. Biotop: keřové porosty, travnaté plochy a rákosiny. Rozměry: Délka těla 11 - 12 cm, hmotnost 10 - 12 g. Rozmnožování: počet vajec 4 - 6, inkubace 12 - 13 dní. Potrava: semena a hmyz.

Chovné zařízení

Astrild rákosní 1.jpg

Tyto astrildy je možné chovat v kleci i zahradní voliéře, ze které je však nutné přemístit ptáky do temperovaného zimoviště. Odchov lze častěji dosáhnout ve voliéře než v kleci. Vhodné je osázení voliéry keři a travním porostem. Astrild rákosní je temperamentní pták, který využívá všech pater voliéry. Nejraději se však zdržuje v keřích a trávě. Jsou velice společenští a to jak k ptákům svého druhu, tak i k ostatním ptáků ve voliéře. Jsou proto vhodní ke společnému chovu ve voliérách. Mohou se chovat v páru nebo ve skupinách.

Chov

Astrild rákosní je na chov poměrně náročným druhem. Rodiče často opouštějí snášku nebo přestávají krmit mláďata. V kleci jim je vhodné poskytnout polootevřenou budku, ve voliéře dávají ptáci přednost stavbě hnízda v keři nebo předloženém rákosí. Nejvhodnějším materiálem pro stavbu hnízda je seno a tráva, která ptákům vyhovuje, protože je pevnější. Hnízdo staví oba rodiče a oba se též střídají při zahřívání vajec. Mladí ptáci vyletují z hnízda přibližně ve věku 20 dnů. Rodiče, především však samec, je poměrně dlouho dokrmují (2 - 4 týdny). Mladí začínají přepeřovat do šatu dospělých ve věku pěti měsíců a potom již lze u nich bez problémů poznat pohlaví. Ptáky necháváme poprvé hnízdit až ve věku jednoho roku.

Krmení

Základem krmiva pro tento druh ptáků je proso, mohár, lesnice a senegalské proso v klasech. Krmnou dávku obohacujeme o zelené krmením, trochou vaječné směsi a malými dávkami živé potravy. Vždy musí mít k dispozici jemný písek a grit. V době odchovu mláďat je potřeba zvýšit podíl vaječné směsi a živého krmiva.

Klimatické podmínky

Nejoptimálnější teplota pro tyto ptáky je 18 - 25°C. V zimní období je nutné umístit je do teperovaného zimoviště na teplotu alespoň 12°C.