Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Astrild rudokrký (Emblema pictum)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Astrild rudokrký.jpg

Rozšíření: S a SV Austrálie a Guniea. Biotop: kamenité stepi, skalnaté kopce s akáciovým porostem, buše a savany s travinami rodu Spinifex. Rozměry: Délka těla 10 - 11 cm, hmotnost 7 - 10 g. Rozmnožování: Počet vajec 3 - 5, inkubace 13 - 16 dní. Potrava: Semena a hmyz.

Chovné zařízení

Astrildy rudokrké může chovat jak ve kleci, tak i v zahradní voliéře. Pokud je voliéra dostatečně velká, snesou se tito astrildi i s jinými ptáky podobné velikosti a povahy. V době hnízdění si své hnízdo brání a každého ptáka z blízkosti hnízda odhánějí.

Voliéru je vhodné osázet keři a stromy, ve kterých si tito ptáci budou stavět kulovité hnízdo. Takovému způsobu hnízdění dávají velmi často přednost před hnízděním v budkách. V klecích je hnízdní budka nutností.

Chov

Údaje o průběhu hnízdění jsou dosti odlišné. Zatímco jedni autoři je hodnotí jako bezproblémové a tedy jednoduché, jiní je hodnotí jako velmi náročné.

Před začínajícím hnízděním samec pilně prozpěvuje a přeletuje s třepotáním křídel z větve na větev. Na vybrané místo přináší sameček stavivo a samička hnízdo staví a upravuje. Nejčastěji si založí hnízdo volně v křoví ze snítek o síle 2–5 mm, nejčastěji modřínových. Některý pár se rozhodne pro hnízdní budku, která musí mít u vletového otvoru upevněné prkénko (řekněme lavičku) široké asi 3 cm, na kterém sameček rád odpočívá. V případě, že jsme na obvodových stranách voliéry upevnili sedačky, i zde si astrildi často postaví hnízda. Někdy dávají přednost i opuštěným hnízdům snovačů nebo jiných astrildovitých. Modřínové snítky budou astrildi vyplňovat senem, kokosovými nebo sisalovými vlákny, které nesmějí být delší než 12 cm. Je jistě velice zajímavé, že se několik párů astrildů rudokrkých snáší ve společné voliéře nejen mezi sebou, ale tolerují i jiné druhy ptáků, kteří s nimi obývají voliéru.

Snesená vejce střídavě zahřívají samec a samice. Při teplotě 19–22 °C je doba inkubace 18 dnů. Jestliže je průměrná teplota 30 °C, sníží se tato doba na 15 dnů. Rodiče o mláďata většinou pečují dobře a jen výjimečně je vyhodí z hnízda.

Staří zahřívají vylíhlá mláďata pouze po dobu 8 až 10 dnů. Dostaví-li se v této době chladné a deštivé počasí, musí se ve vnitřním prostoru voliéry přitápět, jinak mláďata zastydnou a uhynou. Po uplynutí 25 dnů opouštějí mladí zcela opeřeni hnízdo. Rodiče o ně stále spolehlivě pečují. Když se mladí od nich více vzdálí, nervózně je stále volají a létají za nimi. V prvních deseti dnech po vylétnutí sedí mladí nejčastěji těsně k sobě přitisknuti na větvi nebo na zemi. 3–5 dnů po vylétnutí z hnízda se mladí vracejí, vábeni svými rodiči, na noc zpět do hnízda. Bylo pozorováno, že mladí navštěvují hnízdo na kratší dobu i během dne.

Ve stáří 5–6 týdnů jsou mladí zcela soběstační, ale doporučuje se ponechat je u rodičů ještě nejméně dalších 25 dnů a teprve potom je nutno je od rodičů přemístit do jiné voliéry, do společnosti jiných druhů astrildovitých. Hlavním důvodem je, že chovný pár se připravuje k dalšímu hnízdění a potřebuje více klidu. Po dosažení dvou měsíců stáří začíná mladým peří přebarvovat a ve stáří 4–5 měsíců jsou schopni rozmnožování. Hnízdit se však nechávají až po uplynutí 10–12 měsíců.

Krmení

Astrildům podáváme nejčastěji senegalské a červené proso, senegalské klasy a polozralá semena travin. Také lze nabízet různé druhy plevelů. Naklíčená semena jsou velmi oblíbená a astrildi je berou nejraději ze země. Zelené krmivo podáváme dvakrát denně.

Bez živočišného krmiva je chov a odchov astrildů nemyslitelný. Ideální je směs pro hmyzožravé ptáky nebo vaječná míchanice. Některé páry přijmou doma připravenou vaječnou míchanici, jiné páry dávají přednost míchanici od výrobce.

Klimatické podmínky

V teplém počasí zvládnou pobyt ve venkovní voliéře zcela bez problémů, pokud mají k dispozici zálet kam neprší a nefouká. V zimním období je nutné tyto astrildy zimovat při teplotě 15 - 20°C.