Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Husice liščí (Tadorna tadorna)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Rozšíření: Evropa (Anglie, Skandinávie, Francie, Španělsko a pobřežní části Černého moře) a Asie (asijská část Ruska a Mongolsko). Evropské populace zimují na pobřeží Středozemního moře a na francouzském pobřeží Atlantského oceánu. Asijské populace zimují v Indii a na Srí Lance. Biotop: mořská pobřeží, obzvláště písčiny a občasné mělčiny, vnitrozemská stepní jezera. Rozměry: Délka těla 61 - 63 cm, hmotnost 0,8 - 1,5 kg. Rozmnožování: Počet vajec 8 - 10, inkubace 29 - 31 dní. Potrava: Drobní vodní živočichové, zelené části rostlin a semena.

Husice liščí 2.png

Chovné zařízení

Nejlépe se pro chov hodí velké výběhy s vodní plochou, překryté rybářskou sítí, aby ptáci nemohli ulétnout nebo velice prostorné voliéry s vodní nádrží. Důležité je, aby měli ve voliéře dostatek úkrytů (keře), kolem vody písčitou část a uzavíratelné zimoviště s dostatkem steliva, která chrání proti průvanu a vlhku.

Husice liščí 3.png

Chov

Husice liščí chováme po párech, ve velkých výbězích (voliérách) je možné chovat i několik párů a vzhledem k tomu, že k ostatním ptákům je snášenlivá, lze ji chovat i s jinými vodními ptáky. Jsou nejaktivnější ráno, kdy shánějí potravu a k večeru. Během dne se několikrát koupají a odpočívají v mělké vodě i na břehu. Jako všichni vodní ptáci i husice věnují množství času péči o peří.

Husice liščí nejraději hnízdí v dřevěných budkách o průměru 40 - 50 cm a výšce 25 - 30 cm, které jsou umístěny v zemi a jsou opatřeny otevíratelným víkem pro případ kontroly hnízda a vchodovým tunelem o rozměrech 20x20 cm a délky kolem 1 m. Tok těchto ptáků není zvlášť nápadný a probíhá nejčastěji na vodní hladině. Samice vystýlá vnitřek budky prachovým peřím. Mláďata jsou po oschnutí schopna ihned následovat matku a hledat si potravu. Mladé ptáky je možné ponechat s rodiči až do začátku nové hnízdní sezóny.

Husice liščí.png

Krmení

Dospělé husice krmíme pšenicí, ječmenem, ovsem, vařenými okopaninami, obilním šrotem, zelným krmivem. Vše je možné nahradit kompletní krmnou směsí pro chovné kachny. Pro odchov mláďat je výhodné použít kompletní krmnou směs pro výkrm kachňat, vaječnou směs se šrotem a nadrobno nakrájené zelené krmivo. Vždy musí mít k dispozici dostatek gritu a písku.

Klimatické podmínky

Přezimování husic není obtížné, protože jsou značně odolné. Mají-li zimoviště chráněné před větrem a vlhkostí, snášejí běžnou evropskou zimu bez problému.

další články husice liščí (Tadorna tadorna)