Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Panenka tříbarvá (Lonchura malacca)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Panenka tříbarvá.jpg

Rozšíření: Indie, Srí Lanka, J Čína, Indonésie a Filipíny. Biotop: porosty rákosu a vysoké trávy. Rozměry: délka těla 11 - 12 cm, hmotnost 10 - 14 g. Rozmnožování: Počet vajec 3 - 6, inkubace 13 - 14 dní. Potrava: semena.

Chovné zařízení

Panence černohlavé se nejlépe daří v zarostlé zahradní voliéře při spontánním výběru partnerů. V kleci totiž ztrácejí po krátkém čase svoji pohyblivost a tloustnou. Jsou to pohybliví a čilí ptáci, kteří se neustále pohybují po celém prostoru voliéry.Při hnízdění dávají některé páry přednost budkám s horní poloviny přední stěny otevřenou. Jiné páry však dávají přednost stavbě hnízda v keřích. Hnízdo nejraději budují ze staré trávy, pýru, kořínků, sena a slámy. Tento materiál je potřeba předložit do voliéry v dostatečném množství. Vůči ostatním obyvatelům voliéry se i k ptáků vlastního druhu tyto panenky chovají snášenlivě.

Chov

Panenka tříbarvá - mládě.jpg

V době toku pronásleduje samec samici, má načechrané peří a zpívá se skloněnou hlavou. Na vejcích sedí převážně samice, samec ji jen velmi zřídka střídá. Mláďata rostou poměrně rychle a hnízdo opouštějí již ve věku tří týdnů. Rodiče je potom ještě další tři týdny přikrmují. Pokud je voliéra dostatečně prostorná, není nutné mladé ptáky ihned po osamostatnění od rodičů oddělit. Dobrý chovný pár zahnízdí i třikrát po sobě. Mláďata přepeřují do šatu dospělých ve věku 5 - 6 měsíců. Mladé ptáky necháváme hnízdit až ve věku jednoho roku.

Krmení

Panenky černohlavé nejsou na krmení příliš náročné. Směs tvoří proso, mohár, senegalské proso v klasech a semena plevelů. Doplňkem je zelené krmení, vaječná směs a vařená rýže. V době odchovu mláďat je však nutné zvýšit podíl vaječné směsi a doporučuje se (není to však nutné) krmnou dávku doplnit denně o živý hmyz a naklíčená semena. Živý hmyz lze s úspěchem nahradit krmivem pro hmyzožravé ptáky.

Klimatické podmínky

Tito ptáci jsou poměrně odolní, ale k přezimování musí mít k dispozici vnitřní úkryt, ve kterém i za největších mrazů a silného větru neklesá teplota pod bod mrazu.