Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Papoušek Alexandřin (Polytelis alexandrae)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Rozšíření: vnitrozemí Austrálie. Biotop: rozlehlé pláně s roztroušenými stromy a keři. Rozměry: Délka těla 36 - 36 cm, hmotnost 110 - 120 g. Rozmnožování: Počet vajec 3 - 6, inkubace 19 - 21 dní. Potrava: Semena a plody.

Papoušek Alexandřin.jpg

Chovné zařízení

Tento papoušek potřebuje pro udržení dobré kondice možnost dostatečného proletu, kdy délka voliéry je nutná nejméně 3 - 4 m s výško 2 m a bidla rozmístěná daleko od sebe. Chováme je proto vždy jen v zahradních voliérách větších rozměrů. Ptáci se koupají velice zřídka, proto není nutná miska na koupání. Naopak velice rádi se vystavují teplému dešti, pro je vhodné, aby alespoň část voliéry měla nezakrytý strop.

Chov

Ačkoli tito ptáci žijí v přírodě většinou ve skupinách i v době hnízdění, je bezpečnější chovat vždy jen jeden pár ve voliéře. Je možné je chovat ve společnosti neofém a různých drobných pěvců. Odchov se však vždy lépe podaří, jsou-li ptáci chováni sami. Ve voliéře se totiž chovají klidně, nesnaží se napadat ptáky s nimi žijící ani v sousedních voliérách.

Tok těchto papoušků začíná někdy již v měsíci březnu a je podobný toku obou příbuzných druhů, tj. papouška nádherného a kouřového. Ptáci se neustále navzájem pohybují v těsné blízkosti a časté krmení samičky ukazuje na počátek hnízdění. Při sestavování nových párů bývají někdy problémy a ptáci jsou k sobě nevšímaví. V takovém případě platí ptáky přepárovat a zkusit soužití s jiným partnerem.

Hnízdní budky pro papoušky alexandřiny mohou být různých velikostí a typů. Ptáci nejsou na jejich výběr tak nároční jako oba příbuzné druhy a spokojí se i s budkou vyrobenou z prken. Nejčastěji jsou doporučovány budky o rozměrech 35 x 35 x 70 - 100 cm s vletovým otvorem o průměru 8 - 9 cm. Někteří chovatelé zavěšují budky pro tyto papoušky šikmo, aby měli ptáci do budky snadnější přístup. Na dno budky je nutné dát vrstvu pilin vysokou 5 - 8 cm.

Samice snesená vejce zahřívá sama a samec ji po celou dobu v budce krmí. Mláďata po vylíhnutí rychle rostou a budku opouštějí za 25 - 28 dnů. Na jejich krmení v budce se podílí i sameček a oba rodiče přikrmují mláďata po vylétnutí ještě 2 - 3 týdny. Nepřikročí-li dospěli ptáci k dalšímu hnízdění, je možné ponechat mláďata s rodiči až do začátku příští chovné sezóny.

Krmení

Tyto papoušky krmíme slunečnicí , prosem, ovsem, lesknicí, pšenicí a senegalským prosem v klasech. Velice rádi mají také semena trav, plevelů a obilovin v nedozrálém stavu. Pochoutkou jsou pro ně nedozrálá semena kukuřice a slunečnice. Nezbytným doplňkem jsou jablka, hrušky a další druhy ovoce, různé bobule a dostatek zeleného krmiva. Před chovnou sezónou a během odchovu mladých je nutné zvýšit množství vaječné směsi doplněné o minerální látky a vitamíny.

Klimatické podmínky

Tyto papoušky je možné chovat v zahradních voliérách celoročně a pokud mají chráněný přístřešek, do kterého nefouká a který je chrání alespoň částečně před chladem a průvanem, snášejí evropskou zimu bez problémů.