Papoušek zpěvavý (Psephotus haematonotus)
Život v přírodě
Rozšíření: vnitrozemí JV Austrálie. Biotop: travnaté území, listnatý a smíšený les (otevřená krajina s křovinami, světlé lesy, vždy poblíž vody). Rozměry: délka těla 26 - 28 cm, hmotnost 63 - 67 g. Rozmnožování: počet vajec 3 - 7, inkubace 19 - 21 dní. Potrava: části rostlin (hlavně semena).
Chovné zařízení
Tento papoušek potřebuje pro udržení dobré kondice možnost dostatečného proletu, kdy délka voliéry je nutná nejméně 2 m s výškou 2 m a bidla rozmístěná daleko od sebe. Chováme je proto vždy jen v zahradních voliérách větších rozměrů. Ptáci se koupají velice zřídka, proto není nutná miska na koupání. Naopak velice rádi se vystavují teplému dešti, pro je vhodné, aby alespoň část voliéry měla nezakrytý strop.
Chov
Při hnízdění musí být ve voliéře pouze jeden pár těchto papoušků kvůli jejich větší agresivitě, která se projevuje i mezi párem samotným.
Vhodná budka pro hnízdění je svislého typu o rozměrech základny 20 x 20 centimetrů a výšce 35 - 40 centimetrů s menším vletovým otvorem (5 cm). Na dno je dobré dát vrstvu pilin nebo hoblin, které si samička sama rozhrne do stran.
Mladší samice snáší vajec méně než samice starší. V prvních dnech po zasednutí samička ještě napevno nesedí. Opouští budku při každém šelestu, ale později se vůbec nedá rušit a budku neopouští ani při kontrole. Přesto je však lépe kontrolu provádět ve chvíli, kdy samička opustí budku. Vyvarujeme se tím možnosti rozbití vajec. Vylíhlá mláďata rodiče vzorně krmí. Zhruba po měsíci opouštějí budku a následujících 14 dní je samec ještě přikrmuje. Chtějí-li rodiče znovu zahnízdit je potřeba mladé dát do jiné voliéry aby je samec nepronásledoval.
I mimo dobu hnízdění je lepší nechat pár papoušků zpěvavých ve voliéře samotné. K ostatním druhům papoušků můžou být agresivní ale není to pravidlem. Ptáci, kteří jsou od mládí zvyklí třeba na andulky, tak je tolerují i v dospělosti a neubližují jim.
Krmení
Papoušky zpěvavé krmíme směsí pro střední papoušky, kterou je vhodné obohatit zeleným krmení (pampeliška, žabinec ptačinec a různé druhy lučních trav), jablka, hrušky a všechny možné plody.
Klimatické podmínky
Tyto papoušky je možné chovat v zahradních voliérách celoročně a pokud mají chráněný přístřešek, do kterého nefouká a který je chrání alespoň částečně před chladem a průvanem, snášejí evropskou zimu bez problémů (i větší mrazy až -20°C ).