Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Snovač rudozobý (Quelea quelea)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Rozšíření: Afrika od Senegalu, přes Kamerun, Súdán až po Etiopii. Biotop: Polní oblasti s křovinami a skupinami stromů. Rozměry: Délka těla 12,5 cm, hmotnost 15 - 20 g. Rozmnožování: Počet vajec 2 - 4, inkubace 12 dní. Potrava: Semena trav a obilovin, v době hnízdění drobný hmyz.

Snovač rudozobý 2.png

Chovné zařízení

Pro chov těchto ptáků se nejlépe hodí prostorná, osázená pokojová nebo v letním období zahradní voliéra, která však musí být zastřešena a umístěna na chráněném místě v závětří. Pokud chceme chovat tyto snovače v zahradní voliéře, je vhodné mít u ní zimoviště, které je v zimní období potřeba vytápět aspoň na 10°C. Do voliéry se sází keře, nízké listnaté stromy a rákos, ve kterém ptáci rádi hnízdí. Tito snovači, stejně jako ostatní druhy snovačů jsou zcela nevhodní pro chov v klecích.

Chov

Ptáky lze chovat po párech, ale daleko lépe se cítí a také mláďata odchovávají ve skupině. Také k tomuto druhu není vhodné do voliéry přidávat jiné druhy ptáků, zvláště menších a slabších. Samci se též napadají mezi sebou, ale po rozdělení teritorií ve voliéře většinou šarvátky ustanou a částečně se objeví až v době hnízdění.

Hnízdění a odchov mláďat se u toho druhu často nedaří ani při dobré péči. Do voliéry, kde jsou chováni je potřebné, stále doplňovat v dostatečném množství seno, lýko, kokosová a sisalová vlákna. Hnízdo buduje pouze samec, který je umísťuje na větve, ale i na strop, stěnu nebo do rákosí (pokud ve voliéře je). Někdy se stává, že má samec rozestavěných i několik hnízd najednou. Hnízdo má protáhlý tvar, je celé kryté a má dlouhou vletovou chodbu ve tvaru trychtýře. Samci se snaží získat pozornost samice rituálním svatebním tancem u hnízda. Samička po obsazení hnízda upravuje hnízdo peří a jemnou výstelkou, kterou má k dispozici.

Snovač rudozobý 1.png

Po spáření snáší samice vejce s modrou skořápkou. Po vylíhnutí potřebují mláďata značné množství živého hmyzu. Jakmile opustí mladí snovači hnízdo a osamostatní se, mohou zůstat pohromadě s rodiči pouze do doby, než začnou mladí samci následující rok přepeřovat do svatebního šatu, protože potom je dospělí samci začnou pronásledovat.

Snovač rudozobý 3.png

Krmení

Tyto snovače krmíme především různými odrůdami prosa a druhy obilovin (zejména oves). Potřebují také dostatek zeleného krmení, ze kterého dávají přednost salátu a ptačinci žabinci. Neradi přijímají vaječnou směs, proto je nutné dávat dospělým ptákům živý hmyz několikrát týdně. V době odchovu mláďat se tento interval zkracuje a hmyz musí být podáván denně. Nutný je také grit a písek a vždy dostatek čisté vody k pití a koupání.