Snovač rudozobý (Quelea quelea)
Život v přírodě
Rozšíření: Afrika od Senegalu, přes Kamerun, Súdán až po Etiopii. Biotop: Polní oblasti s křovinami a skupinami stromů. Rozměry: Délka těla 12,5 cm, hmotnost 15 - 20 g. Rozmnožování: Počet vajec 2 - 4, inkubace 12 dní. Potrava: Semena trav a obilovin, v době hnízdění drobný hmyz.
Chovné zařízení
Pro chov těchto ptáků se nejlépe hodí prostorná, osázená pokojová nebo v letním období zahradní voliéra, která však musí být zastřešena a umístěna na chráněném místě v závětří. Pokud chceme chovat tyto snovače v zahradní voliéře, je vhodné mít u ní zimoviště, které je v zimní období potřeba vytápět aspoň na 10°C. Do voliéry se sází keře, nízké listnaté stromy a rákos, ve kterém ptáci rádi hnízdí. Tito snovači, stejně jako ostatní druhy snovačů jsou zcela nevhodní pro chov v klecích.
Chov
Ptáky lze chovat po párech, ale daleko lépe se cítí a také mláďata odchovávají ve skupině. Také k tomuto druhu není vhodné do voliéry přidávat jiné druhy ptáků, zvláště menších a slabších. Samci se též napadají mezi sebou, ale po rozdělení teritorií ve voliéře většinou šarvátky ustanou a částečně se objeví až v době hnízdění.
Hnízdění a odchov mláďat se u toho druhu často nedaří ani při dobré péči. Do voliéry, kde jsou chováni je potřebné, stále doplňovat v dostatečném množství seno, lýko, kokosová a sisalová vlákna. Hnízdo buduje pouze samec, který je umísťuje na větve, ale i na strop, stěnu nebo do rákosí (pokud ve voliéře je). Někdy se stává, že má samec rozestavěných i několik hnízd najednou. Hnízdo má protáhlý tvar, je celé kryté a má dlouhou vletovou chodbu ve tvaru trychtýře. Samci se snaží získat pozornost samice rituálním svatebním tancem u hnízda. Samička po obsazení hnízda upravuje hnízdo peří a jemnou výstelkou, kterou má k dispozici.
Po spáření snáší samice vejce s modrou skořápkou. Po vylíhnutí potřebují mláďata značné množství živého hmyzu. Jakmile opustí mladí snovači hnízdo a osamostatní se, mohou zůstat pohromadě s rodiči pouze do doby, než začnou mladí samci následující rok přepeřovat do svatebního šatu, protože potom je dospělí samci začnou pronásledovat.
Krmení
Tyto snovače krmíme především různými odrůdami prosa a druhy obilovin (zejména oves). Potřebují také dostatek zeleného krmení, ze kterého dávají přednost salátu a ptačinci žabinci. Neradi přijímají vaječnou směs, proto je nutné dávat dospělým ptákům živý hmyz několikrát týdně. V době odchovu mláďat se tento interval zkracuje a hmyz musí být podáván denně. Nutný je také grit a písek a vždy dostatek čisté vody k pití a koupání.