Stříbrozobka zpěvná (Lonchura cantans)
Život v přírodě
Rozšíření: S a V Afrika, JZ Arábie. Biotop: sušší místa i na březích vodních toků a v blízkosti lidských sídel. Rozměry: Délka těla 11 - 12 cm, hmotnost 10 - 14 g. Rozmnožování: počet vajec 4 - 6, inkubace 12 - 13 dní. Potrava: semena a hmyz.
Chovné zařízení
Stříbrozobky je možné chovat v prostornější chovné kleci i ve venkovní voliéře. Zeleň ve voliéře není nutná, ale ptáci jsou za její přítomnost rádi. Stříbrozobky jsou čilí a pohyblivý ptáci, kteří nejsou-li příliš často rušeni, ztrácejí plachost. Velmi rády se koupají, proto musíme umístit do voliéry misky s vodou, kterou musíme často vyměňovat. Stříbrozobky jsou velice snášenliví ptáci a dobře vycházejí nejen s ptáky svého druhu, ale i s ostatními ptáky. Doporučuje se chovat více párů pohromadě.
Chov
Odchov mláďat u tohoto druhu nebývá velkým problémem. Ptáci hnízdí bez problému ve voliéře i ve větší kleci. Hnízdo umísťují do polootevřené budky nebo do košíčku. Je to důmyslná stavba s postranním vchodem a vystlaná peřím. K jeho vybudování jim předkládáme seno, stébla trav, kokosová vlákna, peří a vlnu. Svatební tanec předvádí samec se stéblem v zobáku. Mladí ptáci opouštějí hnízdo ve věku zhruba 21 dnů od vylíhnutí, ale do věku 5 týdnů jsou dokrmována rodiči, především samcem, protože samice se připravuje na další hnízdění. Dobře harmonizující pár bez problémů odchová za sezónu i několikrát mláďata. Ze zdravotních důvodů je však nutné nechat ptáky hnízdit maximálně třikrát.
Krmení
Stříbrozobky je nejvhodnější krmit směsí pro exoty, jejíž součásti je proso, lesknice a mohár. Doplňkem mohou být i různá semena plevelů a travní semena. V omezeném množství podáváme vaječnou směs. Ze zeleného krmení mají ptáci nejraději ptačinec žabinec. V období hnízdění je nutné zvýšit podíl vaječné směsi.
Klimatické podmínky
V letním období je nejvhodnější chov stříbrozobek ve venkovní voliéře. Výkyvy teplot v této době ptáky nikterak neohrožují. V zimním období je nutné zajistit jim teplotu alespoň 10°C.