Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Tukan obrovský (Ramphastos toko)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Rozšíření: Jižní Amerika - Brazílie, Bolívie, Paraguay a S Argentina. Biotop: Pralesy a povodí řek. Rozměry: Délka těla 55 - 60 cm, délka zobáku 14 - 18 cm hmotnost 500 - 860 g. Rozmnožování: Počet vajec 2 - 3, inkubace 17 - 18 dní. Potrava: Ovoce, bobule, drobní obratlovci a hmyz.

Tukan obrovský 1.png

Chovné zařízení

Pro chov těchto tukanů se nejlépe hodí vnitřní voliéra nebo venkovní voliéra se zimovištěm o minimálních rozměrech 2 x 3 m a výšce 2 m. Do voliéry se umísťují velké a různě silné větve na kterých se tukani velmi rychle pohybují. Pro hnízdění je nutné poskytnout ptákům velké duté kmeny o průměru 40 až 50 cm a výšce 1 až 2 m. Vletový otvor má mít průměr 20 cm. Budky musí mít v dolní části kontrolní uzavíratelný otvor. Žebříček pro snadnější sestup do budky není u těchto šplhavců nutný. Na dno se dává 5 cm vysoká vrstva pilin nebo ztrouchnivělého dřeva. Vodů těmto ptákům podáváme ve velké a těžké misce.

Chov

Tukan obrovský je velmi inteligentní a zvědavý pták. Jeho povahu lze nejlépe přirovnat k našim krkavcovitým ptákům. Je velmi bystrý a učenlivý a velmi snadno se ochočí. Tukan dokáže ke svému ošetřovateli přilnout téměř jako papoušek a je také velmi hravý.

Chcete-li se pokusit o odchov, je lepší je z voliéry nikam nestěhovat. Tukani hnízdí poprvé nejdříve ve věku dvou let. Ideální je, mohou-li se ptáci sami navzájem vybrat z několika mláďat. Samice snáší bílá vejce a při jejich zahřívání se střídají oba rodiče. Po vylíhnutí krmí mláďata oba rodiče 42 až 45 dní v budce a po jejím opuštění je ještě 10 až 14 dní přikrmují. Po osamostatnění je nutné mladé ptáky oddělit.

Tukan obrovský 2.png

K těmto tukanům do chovného zařízení nelze v žádném případě přidat jiné druhy ptáků, protože jsou velmi útoční a menší druhy jsou schopni poranit nebo i zabít a sežrat. Chováme je vždy pouze po párech. Jsou dlouhověcí a při dobré péči se mohou dožít až 40 let.

Krmení

Tukany krmíme ovocem všeho druhu, vařenou rýží, vařeným i syrovým hovězím a drůbežím masem, rozemletým nebo nakrájeným na malé kousky. Občas je možné podávat hmyz a jeho larvy a vaječnou směs.

Tukan obrovský.png

V době odchovu mláďat je potřeba podávat vaječnou směs denně, přidávat tvaroh a větší dávky mletého masa a hmyzu. Tukani nepotřebují k trávení takové množství gritu a písku jako většina ptáků, přesto je nutné, aby měli oboje k dispozici. Potřebují také vodu ke koupání a stále čerstvou vodu k pití.

Klimatické podmínky

Tukani velmi milují teplo a proto je nutné zajistit jim v zimním období minimální teplotu 15°C. Ideální teplota pro jejich chov je mnohem vyšší a měla by být mezi 22°C až 28°C.