Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Zebřička australská (Taeniopygia castanotis)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Rozšíření: Austrálie s výjimkou severních a jižních vlhkých a chladných oblastí. Biotop: Travnaté území, křoviny, otevřený listnatý a smíšený les. Rozměry: Délka těla 6,5 - 7 cm, délka ocasu 3 - 3,5 cm, délka křídla 5 - 5,5 cm, hmotnost 10 - 17,5 g. Rozmnožování: Počet vajec 2 - 7 (nejčastěji 5), inkubace 11 - 13 dní. Potrava: Semena a plody, v době hnízdění drobný hmyz.

Chovné zařízení

Zebřičky je lepší chovat v hejnu než samostatně. Nejmenší chovnou jednotkou by měly být 3 páry, aby byla minimalizována agresivita silnějšího páru. Pro ně postačí voliéra o rozměrech 2 x 1 x 2 m (d x š x v). Ta by měla být osázena zelení a  vybavena hnízdními budkami o rozměrech 15 x 15 x 15 cm s polovinou přední stěny otevřenou. Těch dáme do voliéry vždy o jednu víc než je párů, aby měl každý pár možnost výběru. Samozřejmostí je napáječka, místo na koupání a krmítko. Ptáky venku nenecháváme celoročně, ikdyž část chovatelů říká, že jim to nevadí. Musíme mít na paměti, že jsou to drobní ptáci z Austrálie a v zimě, kterou většinou přežijí, jim nastydne vaječník a pak mohou mít problémy s reprodukcí. Já dávám ptáky do vytápěných prostor (10°C) na přelomu října a listopadu a ven je vypouštím podle počasí v dubnu.

E85D2538-D1FE-42AE-BD95-B7C3ED7FCAFE

Pokud chceme chovat ptáky po páru nebo mít jen jeden pár, tak to není ideální, ale lze to. V tom připadě použijeme klec o minimálních rozměrech 60 x 30 x 30 cm (d x š x v). Tu opatříme dvěmi bidly, budkou na hnízdění, napaječkou, krmítkem a koupelnou. Vše kromě bidel zavěšujeme z vnější strany klece z důvodu lepšího přístupu a většího prostoru v kleci.

Chov

Sestavené chovné skupině nebo jednotlivým párům začneme dávat začátkem jara do voliéry nebo klecí hnízdní materiál. Většinou předkládáme sisalový provaz, kokosová vlákna, trávu nebo seno. Je nutné jim ho dávat větší množství, protože zebřičky jim vyplňují celý prostor budky. Samička snáší v průměru 4 - 6 bílých vajec. Inkubační doba je 11 - 12 dnů a na vejcích se střídají oba rodiče.

BF73003D-BA2B-4978-BF01-32A5A945B8D1

Mladé zebřičky velmi rychle rostou a již ve věku tří týdnů opouštějí hnízdo. Pak je ještě 14 dní rodiče krmí. Do šatu dospělých přepeřují mladí ptáci ve věku 2 - 3 měsíců. V té době, pokud ptáky chováme po párech, oddělujeme mlaďata od rodiču a mladé samce dáváme pryč od mladých samic, protože ptáci velmi rychle pohlavně dospívají. Mladé ptáky necháváme hnízdit až ve věku jednoho roku. Zebřičky hnízdí vícekrát během chovné sezóny. Nejlépe je nachat je hnízdit maximálně 3x, protože pak se příliš vyčerpávají.

Krmení

Základem krmné dávky je proso, lesnice, mohár a senegalské proso, Může taktéž přidat i niger, ale s ním opatrně, obsahuje více tuků, ptákům chutná a mohli by zbytečně tloustnout. Vše je možné zkrmovat jak suché, tak klíčené. Po celý rok, ale především v hnízdní době přidáváme vaječnou směs, kterou koupíme průměslově vyráběnou nebo si ji doma uděláme sami (strouhaný vaječný žloutek, strouhaná mrkev a strouhanka - vše musí být sypké). Ta je důežita především při odchovu mláďat. Nedílnou součásti je dostatek zeleného krmení a také gritu, který je důležitý pro zpracování semen v žaludku. Nesníme také zapomenout na čistou vodu k pití a ke koupání.