Otevřená encyklopedie chovu ptactva

Andulka vlnkovaná (Melopsittacus undulatus)

Z Ornitas
Toto je schválená revize této stránky, a zároveň nejnovější.
Přejít na:navigace, hledání

Život v přírodě

Rozšíření: vnitrozemí Austrálie. Biotop: travnaté území - otevřená krajina. Rozměry: Délka těla 15,5 - 19,5 cm, délka křídla 9,3 - 10,4 cm hmotnost 26 - 29 g. Rozmnožování: Počet vajec 4 - 8, inkubace 17 - 18 dní. Potrava: Semena a plody.


Andulka 1

Chovné zařízení

Andulky jsou nesmírně společenští ptáci, které je nejvhodnější chovat ve skupině a to i několik desítek párů. Ideálním chovným zařízením je proto voliéra. Základní rozměr jsou 2 x 1 x 2 m (d x š x v) a postačí až pro 5 párů. Do voliéry nedáváme zeleň, ptáci ji během krátké doby zcela zničí. Bez problémů je lze chovat i v klecích po jednotlivých párech. V tomto případě by velikost klece měla mít rozměr alespoň 80 x 40 x 40 cm (d x š x v). Andulky žijí v trvalých párech. Nekoupají se, ale velice rády se smáčí ve vlhké trávě. Z tohoto důvodu je dobré vysázet na dno voliéry traviny.

Andulka 3

Chov

Odchov andulek je poměrně snadný a to jak ve voliérách, tak i v prostornějších klecích. Na výběr hnízdních budek nejsou andulky nikterak náročné. Nejčastěji se jim předkládají budky ležaté o rozměrech 25 - 30 x 15 x 15 cm (d x š x v). Pokud mají andulky na výběr, tak nejraději obsazují budky vyrobené z dutého kmene. Průměr vletového otvoru je nejvhodnější 5 cm a dno budky je dobré pokrýt vrstvou pilin do výšky 2 - 3 cm. Zvláště u mladých samiček je vhodné zhotovit na dně budky mělký důlek, aby se vejce nemohla rozkutálet do rohů budky. Tok samečků je výrazný a sameček při něm za silného křiku obletuje samičku. V jeho průběhu často samičku krmí.
Chováme-li andulky ve skupině je vždy nutné rozvěsit více bude než je párů. Většinou tím zabráníme bojů samiček při jejich obsazování. Po obsazení budek jednotlivými páry velice záhy končí nepokoje a soužití hejna je pak naprosto bezproblémové.

Andulka 2

Samička snáší 4 - 6 (někdy i 10) bílých vajec. Protože na ně nasedá již po snesení druhého vejce, líhnou se mláďata též s časovým odstupem a často je mezi nimi během odchovu značný rozdíl ve velikosti, který se ale ke konci odchovu vyrovnává. Délka inkubace je 18 dnů. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a hnízdní budku opouštějí ve věku 30 - 35 dnů. Pak jsou ještě 7 - 10 dnů přikrmována samečkem, protože samička začíná již s dalším hnízděním. Chovné páry necháváme hnízdit 2x za sezónu, pokud jsou v dobré kondici, tak nevadí ani třetí hnízdění. Mladí ptáci dospívají kolem šestého měsíce věku, hnízdit je však necháváme až po dosažení jedno roku věku.

Krmení

Základ krmné dávky pro andulky představují různé odrůdy prosa, lesnice a oves. Dále přidáváme dostatek zeleného krmení a ovoce. Jedenkrát za 7 - 10 dnů podáváme vaječnou směs, která v době odchovu mláďat musí být k dispozici denně. Nesmí chybět písek a grit a vždy čerstvá voda k pití.

Klimatické podmínky

Přezimování andulek není obtížné, protože jsou značně odolné. Je-li zahradní voliéra chráněna před větrem a sněhem, snášejí andulky běžnou evropskou zimu bez problému. Lepší je však mít temperované zimoviště na min. 5°C.